آسانسور های هیدرولیک

آسانسور ها یکی از وسایلی هستند که علاوه بر آن که به رفت و آمد افراد و یا حمل و نقل وسایل کمک می کنند به سلامت افراد نیز کمک می کند چرا که خیلی از افراد به دلیل استفاده مکرر از راه پله و بالا و پایین رفتن از پله ها به زانو درد و کمر درد مبتلا شده اند به همین دلیل وجود آسانسور در آپارتمان ها به یکی از وسایلی ضروری تبدیل شده اما متاسفانه هنوز یک سری از آپارتمان ها هستند که از مزایای آسانسور بهرمند نشدند و افراد مجبور هستند که بدون وجود آسانسور پله های زیادی را بالا بروند که این کار برای افراد سالخورده و زنان باردار و یا حتی افراد سالم مضر می باشد.

در نتیجه آسانسور ها به دلیل رفع مشکلات این چنینی محبوبیت خاصی در بین افراد پیدا کرده است که در صنعت آسانسور ساز به تولید انواع مختلفی از آسانسور ها پرداختند که هر کدام با توجه به ویژگی ها و امکاناتی که دارند برای مورد خاصی به کار می روند بعضی از آن ها برای مراکز درمانی بعضی برای ساختمان ها مسکونی و بعضی نیز برای حمل و نقل وسایل سنگین به کار می روند که یکی از این مدل ها آسانسور های هیدرولیکی می باشند که این نوع آسانسور ها برای آپارتمان ها مسکونی بسیار کاربردی است.

لازم به ذکر است که آسانسور های هیدرولیکی در ساختمان هایی که تعداد واحد های کمی دارن تا حداکثر ۵ الی ۶ طبقه می باشند کاربردی تر است.

آسانسور های هیدرولیکی چگونه کار می کنند؟

آسانسور های هیدرولیکی توسط فشار و نیرویی که جک های هیدرولیکی وارد می کند باعث جا به جایی کابین آسانسور می شود جک های هیدرولیک  یک پیستون و سیلندر می باشد.

در واقع فشار روغن با استفاده از دستگاهی به نام  پاوریونیت تامین می شود و به پیستون ها منتقل می شود.

در گذشته و ابتدای اختراع آسانسور های هیدرولیکی به جای استفاده از روغن  از آب استفاده می شده و به همین خاطر به این آسانسور ها، آسانسور های هیدرولیکی آبی می گفتند که این موضوع برمیگرده به ابتدای اختراع این نوع آسانسور ها که برای اولین بار در سال ۱۸۹۰ بوده است، این موضوع تا سال ۱۹۵۴ ادامه داشت تا در آلمان اولین آسلانسور هیدرولیکی که توسط روغن کار می کرد اختراع شد و به جهان معرفی گردید.

فواید استفاده از آسانسور های هیدرولیکی

یکی از مزایا و فواید آسانسور های هیدرولیکی این است که نیازی به درست کردن موتور خانه بالای چاهک آسانسور نیست  از دیگر مزایای آسانسور های هیدرولیکی استفاده از برق های تک فاز و سه فاز است.

یکی از بارزترین فواید آسانسور های هیدرولیکی بی صدا بودن آن ها می باشد یعنی وقتی به سمت بالا و یا پایین حرکت می کنند کاملا نرم و بی صدا است و همین باعث شده که بسیار محبوب باشند.

آسانسور های هیدرولیکی قدرت بالایی در جابه جایی اجسام سنگین دارند و به همین خاطر جزء آسانسور هایی می باشند که بسیار مورد توجه مصرف کننده قرار گرفته اند پس در نتیجه می توان گفت از آسانسور های هیدرولیکی به غیر از استفاده در ساختمان ها و آپارتمان ها مسکونی در مراکز بهداشتی مانند بیمارستان ها و مراکز بهداشت و  پارکینگ ها طبقاتی و مراکز تجاری نیز  قابل استفاده می باشند.

یکی از مزایای آسانسور های هیدرولیکی نسبت به آسانسور های دیگر این است که به چاهی با ارتفاع کمتر نیاز مند هستند.

انواع آسانسور های هیدرولیک

دارای دو نوع آسانسور هیدرولیکی می باشیم که  این تقسیم بندی براساس جک های این  آسانسور ها  تشکیل شده است :

  • آسانسور های هیدرولیکی با جک های مستقیم
  • آسانسور های هیدرولیکی با جک های غیر مستقیم

تفاوت این دونوع جک که در آسانسور های هیدرولیکی به کار می روند در  جاگذاری جک ها می باشد.