آسانسور خورشیدی

انرژی خورشیدی انرژی است که به صورت گرما و نور منتشر می شود از این نوع انرژی از دیرباز بهره برداری می شود مثلا برای روشن کردن آتشدان های محراب ها از انرژی خورشیدی استفاده می شود و…

تا کنون که از انرژی خورشیدی برای تولید برق مصرفی استفاده می شود، یکی از محصولاتی که از انرژی خورشیدی برای تولید انرژی استفاده می کند آسانسور های خورشیدی است .

چرا انرژی خورشیدی

به دلیل آن که انرژی هایی دیگر مانند (نفت، گاز، آب ) نامحدود است و باید در مصرف آن صرفه جویی کرد و همواره به دنبال آن هستند که انرژی ای را جایگزین آن کنند که محدود و پایان پذیر نباشد.

دانشمندان متوجه شدند که می توانند از انرژی خورشیدی به عنوان انرژی پایان ناپذیر استفاده کنند.

آسانسور های خورشیدی یکی از محصولاتی است که برای تامین انرژی آن از نور و گرما خورشید استفاده می شود و از انرژی که توسط خورشید در طول روز ذخیره می شود و تبدیل آن به انرژی مکانیکی برای آسانسور استفاده می شود.

فواید استفاده از انرژی خورشیدی

یکی از بارز ترین فواید انرژی خورشیدی این است که به گفته دانشمندان انرژی خورشیدی باعث ایجاد آلودگی در محیط زیست نمی شود اما لازم بذکر است که این گفته به معنای ۱۰۰ درصد بودن نیست، یعنی درصد بسیار کمی نیز بر محیط زیست آلودگی وارد می کند اما نسبت به انرژی های دیگر آلودگی کمتری دارد و آلودگی که وارد محیط می کند به دلیل ایجاد گاز های گلخانه ای است که البته به صورت غیرمستقیم بر محیط زیست تاثیر می گذارد.

صرفه جویی در مصرف انرژی های پایان پذیر

استفاده و بهره برداری از انرژی خورشیدی برای وسایل مختلف مانند ماشین آلات ، آسانسور ها و … سبب کاهش استفاده از انرژی های پایان پذیر مانند نفت، گاز، آب و … می شود پس در نتیجه می توان گفت که این گونه سبب صرفه جویی در مصرف انرژی های پایان پذیر است.

هزینه استفاده از انرژی خورشیدی

لازم به ذکر است که نصب انرژی خورشیدی هزینه بر است اما این هزینه در ابتدای کار است و بعد از نصب می توان گفت که هزینه زیادی برای نگهداری آن نیاز نیست پرداخت شود و به دلیل طول عمر بالا پنل های خورشیدی در کل اگر عمقی به این مسئله توجه کنیم و فقط هزینه ابتدایی را در نظر نگیریم هزینه استفاده از انرژی خورشیدی در طول زمان خیلی زیاد نیست.

درصورت ابری بودن هوا تکلیف آسانسور های خورشیدی چیست ؟

درصورت تغییرات آب و هوایی در محیط محصولاتی که از انرژی خورشیدی بهره می گیرند می توانند از انرژی خورشیدی ذخیره شده استفاده کنند اما این انرژی خورشیدی ذخیره شده نمی تواند مدت زمان طولانی پاسخگو باشد پس بهتر است که برای چنین شرایطی محصولات را آماده کنیم که بتوانند در صورت تغییرات آب و هوایی از انرژی های پایان پذیر به صورت مکمل بهره ببرند.

میزان برق تولید شده توسط انرژی خورشیدی به چه عواملی بستگی دارد؟

میزان برق تولید شده توسط انرژی خورشیدی به عوامل مختلفی بستگی دارد که مهم ترین آن میزان تابش نور خورشید به سطح پنل های خورشیدی است که ترجیحا هر چه میزان تابش خورشید به سطح پنل ها بیشتر باشد میزان برق تولید توسط انرژی خورشیدی بیشتر است

یکی دیگر از عواملی که بر میزان برق تولید شده توسط انرژی خورشیدی موثر است ابعاد پنل های خورشیدی است و از دیگر عواملی آن راندمان پنل های خورشیدی می باشد.

خصوصیات آسانسور های خورشیدی

آسانسور های خورشیدی بسیار کمتر از آسانسور های دیگر انرژی مصرف می کنند این گونه آسانسور ها تا چند روز می توانند با شارژ کار کنند و همچنین احتمال ماندن افراد در این گونه آسانسور ها بسیار کم است و به آسانسور های خورشیدی آسانسور های دوستدار محیط زیست نیز می گویند.